Tylko (2019)

VOD

 

OGLĄDAJ TUTAJ

Życie jest przydatne dla Willa (Leslie Odom Jr.) i Evy (Freida Pinto). Niedawno zamieszkali razem i przewidują, co nadejdzie. W tym momencie kometa przechodzi przez klimat i dostarcza szkodliwe szczątki, które powodują śmiertelną chorobę. Haczyk? Tylko kobiety są bezsilne wobec uderzeń, a od mężczyzn oczekuje się bezobjawowych przewoźników. Władze publiczne rozpoczynają całkowicie tragiczny program, którego powodem jest według wszystkich rachunków łapanie kobiet i zbieranie ich jajek, aby naładować ludność, a tropicielom obfitości, którzy wracają z żywymi damami lub jajami, oferowane są atrakcyjne nagrody. W momencie, gdy Eva zostaje zarażona infekcją, ona i Will postanawiają spędzić ostatnie dni w jakimś cudownym miejscu; nie w ciasnym strychu, na którym przez bardzo długi czas się zakrywała. Jednak wycieczka jest niebezpieczna, a jeśli Eva zostanie odkryta, może zostać stracona… lub bardziej okropna.

Moim największym problemem związanym z tym filmem jest jego szalenie paternalistyczny. Eva jest przede wszystkim wrażliwa, podporządkowuje się wskazówkom swojej lepszej połowy lub taty, a każdy jej ostatni fragment jest przedstawiany jako głupi lub entuzjastyczny. Niezależnie od tego, że Eva jest jej indywidualnością, ma własne uczucia i pragnienia, ilekroć próbuje dobrowolnie demonstrować, jej wybory są przedstawiane jako infantylne lub płaskie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, myślę, że film jest generalnie życzliwy – to nie jest tak, że przedstawia świat bez kobiet jako coś w rodzaju nieba. Bohaterowie stają przed naprawdę kłopotliwymi decyzjami, a ich reakcje są intrygujące i interesujące. Szacunek dla twórczości jest akceptowalny, myśląc o tym, że film najwyraźniej nie został nakręcony na olbrzymim planie finansowym. Sceny są specjalnie opracowywane, aby nie wymagały żadnych kłopotliwych efektów, skomputeryzowanych lub użytecznych. To również pomaga filmowi pozostać unieruchomionym na relacyjnych związkach, co jest zaletą.

Jak każdy mógł się spodziewać, Only nie jest rozsądne dla młodych obserwatorów. Treść jest czasami bardzo denerwująca i nawet dorośli mogą być poruszeni, szczególnie w przypadku, gdy oglądają film w czasie pandemii Covid. Oprócz ogólnego niebezpieczeństwa brutalność na ekranie jest powściągliwa, z kilkoma portretami krwi i obrażeń, jednak nic nie czeka ani nie przesadza punkt po punkcie. Substancja seksualna jest również cofnięta: są sceny sugerowanej nagości, ale nie widać nic jednoznacznego między głębokimi cieniami i długimi włosami. Przeklinanie jest w rzeczywistości największym zmartwieniem, z ponad dwunastoma limitowanymi przekleństwami rozsypanymi przez cały 98 moment runtime.

Only nie stanowi przełomu w kręceniu filmów dystopijnych, ale jest ogólnie wyposażony – choć irytująco paternalistyczny. Gdyby nie było szansy, że Eva została skomponowana z większym biurem, film mógł być znacznie lepiej oglądany. Bez gwarancji, jest nudne, ale nie jest niesmaczne. Dobro i ogromnie zniechęcające, ale to pokazuje wiele filmów, które lubię. Chodzi o to, jak akceptowalne jest zniechęcenie. Oczywiście umiarkowanie mówiący.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.